Zomrel predstaviteľ Marlboro Mana

05. 11. 2019 | 11:11

Vo veku 90 rokov zomrel v americkom Colorado Springs Robert C. Norris, rančer, ktorý 12 rokov predstavoval postavu Marlboro Mana v známych reklamách na cigarety.

Norris, ktorý bol sám nefajčiar, sa rozhodol s touto prácou skončiť po tom, čo si, podľa jeho slov, uvedomil zlý vplyv jeho reklám na deti. Za Marlboro Mana bol vybraný, keď v reklamnej agentúre videli jeho fotografie s hercom Johnom Waynom.

Kampaň s Marlboro Manom bola jednou z najúspešnejších reklamných kampaní v histórii. Spoločnosť Philip Morris, výrobca cigariet Marlboro, ktoré boli svojho času považované za cigarety pre ženy, chcela prostredníctvom tejto kampane presvedčiť mužov, že je mužné fajčiť cigarety s filtrom.

Pre tvorbu reklamy si v roku 1955 vybrala reklamnú spoločnosť Leo Burnett Company z Chicaga. Leo Burnett prišiel s konceptom tvrdo vyzerajúceho a fajčiaceho kovboja a reklama mala okamžitý úspech. Tržby za dva roky vzrástli z 5 miliárd na 20 miliárd dolárov v roku 1957, čo je nárast o ohromných 300 %. Nárast sa nezastavil a od roku 1972 až dodnes je Marlboro najpredávanejšia značka cigariet na svete. V Spojených štátoch tvorí až 40 % z celkového počtu predaných cigariet. A na začiatku toho všetkého stál Marlboro Man.

Kampani sa však nevyhli ani problémy. Niekoľko predstaviteľov Marlboro Mana zomrelo na choroby spojené s fajčením a postupom času dochádzalo k obmedzovaniu či rovno zákazu reklamy na cigarety vo viacerých štátoch sveta.

Autor: Admin Administrátor