Facebook odškodní inzerentov 40-timi miliónmi dolárov

20. 10. 2019 | 12:10

Facebook súhlasil, že inzerentom zaplatí 40 miliónov dolárov za prehnané metriky videí, ktoré poskytol nesprávne. Tento prípad podnietil marketingových pracovníkov k tomu, aby spochybnili spoľahlivosť správ o metrikách zo sociálnej siete a vzniesli požiadavku vyšších záruk za štatistiky zo všetkých digitálnych platforiem.

Podmienky urovnania boli podané na Okresný súd Spojených štátov v Kalifornii, ktorý odhalil, že strany sa dohodli na 40 miliónoch dolárov za chybné metriky, ktoré boli poskytnuté počas obdobia 18 mesiacov v roku 2015 a 2016. Obžaloba tvrdila, že mohlo byť zasiahnutých 1,35 milióna užívateľov.

Facebook zverejnil podrobnosti merania v roku 2016. Sociálna sieť použila zlý vzorec na výpočet priemerného času, ktorý ľudia strávili sledovaním videí, čo mohlo viesť marketingových pracovníkov k presvedčeniu, že ich videá boli populárnejšie ako v skutočnosti boli.

Facebook uviedol, že chyba sa týkala iba videí, ktoré používatelia zverejnili na svojich sociálnych stránkach bezplatne a neovplyvnila platené reklamy. Navrhovatelia však tvrdili, že zavádzajúce čísla ich viedli k tomu, aby utratili viac za reklamy na Facebooku, ako by inak utratili. Obchodníci tvrdili, že vzhľadom na to, že sa metriky videa nafúkli, stal sa nákup reklám atraktívnejšou perspektívou.

Keď Facebook odhalil chybu v hlásení, sociálne médiá sa snažili o väčšiu zodpovednosť zo všetkých platforiem s cieľom overiť čísla, ktoré poskytujú. Facebook, YouTube, ktorý vlastní spoločnosť Google, a Twitter začali spolupracovať s Radou pre hodnotenie médií na audite ich metrík. Celkovo sa začalo zvyšovať povedomie o potrebe merania výkonnosti tretími stranami, takže tieto platformy už viac neboli jedinými, ktorí vyhodnocovali ako si príspevky a reklamy počínali v ich sieťach.

V priebehu súdneho procesu s Facebookom sa objavili obvinenia, že sociálna sieť vedela o zlých číslach skôr, ako to oznámila. Tvrdili tiež, že v niektorých prípadoch nafúkli priemernú dobu pozerania videa až o 900 percent.

Autor: Admin Administrátor